İADE ŞARTLARI
 
Temel kural olarak aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde iade sebebinizi bize mail yada telefon yoluyla bildirerek ürünün yanında gelen faturayı, fatura arkasında bulunan kargo numarasına Kargo ücretini ödeyerek teslim edebilirsiniz.
 
Sevkiyat sırasında hasarlı gördüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz , ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız.
 
Hasarlı ürün varsa kargo yetkilsinin yanında bize telefon yoluyla irtibata geçiniz. 0 535 429 95 88
 
* İADE ÜRÜNLERİNİZİ MUTLAKA İADE SEBEBİNİZİ TELEFON YADA MAİL YOLUYLA BİLDİRİNİZ.
 
* İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.
- İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
- Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek:orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
- İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) göndermeniz gerekmektedir.
- Kozmetik ve gıda ürünleri hijyenik koşullar nedeni ile açılıp kullanıldıktan sonra kesinlikle iade alınmaz.
-Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır.
- İade onaylandığında iade bedelini siparişiniz kredi kartı ile yapıldı ise kredi kartınıza, havale ile oluşturuldu ise bilgilerini dolduracağınız banka hesabınıza yansıtacaktır.
 
- İade sürecine ait tüm masraflar tüketiciye aittir.
 
- İade kaydı yapılan siparişin fatura ve varsa hediyeleri ile birlikte Roza Hediyelik Ürünler 'e ulaşmasından sonra iadesi gerçekleştirilir.
 
SATIŞ TEMSİLCİLERİMİZ VE TOPTAN ALIM VE İADE ŞARTLARI
 
Satış Temsilci Sözleşmesi

 

Kural ve şartlar

Roza Gül Ürünleri, alışveriş sitesi olan www.rozacenter.com üzerinden online olarak satın alacağınız ürünlerde Mesafeli satış sözleşmesi dışında satış temsilcimiz olmanız için bazı kural ve şartlar bulunmaktadır.
 
1- Temsilci olarak ve Temsilci fiyatlarıyla www.rozacenter.com web sitesinden ilk alışverişiniz 750 tl ve üzerinde en az 10 çeşit ürün olmalıdır.
 
2- 750 tl ve üzeri ilk alışverişinizden sonra ki alışverişleriniz 2 ay içinde olmak şartıyla fiyat ve miktar gözetilmeyecektir.
Örneğin:750 tl ve üzeri ilk alışverişinizden 1 ay sonra 100 tl tutarında ürünü temsilci müşteri fiyatıyla alabilirsiniz.
 
3- Her alışverişiniz 2 aylık periyotlar içinde olmalıdır. İki alışveriş arası 2 ayı geçmesi durumunda tekrar 750 tl ve üzerinde en az 10 çeşit ürün almanız gerekmektedir.
 
4- Alışverişleriniz 2 aylık periyot kurallarına uygun olsa bile ürün alımlarınızın satış amaçlı olmadığı anlaşılması durumunda Satış Temsilciliğiniz iptal edilir.
 
5- Sitedeki kampanya ve hediyeler normal satış fiyatından alışveriş yapan müşteriler için geçerli olacaktır.
  
6- Ürünlerin iade durumları mesafeli satış sözleşmesindeki iade kural ve şartlarından farklı olarak temsilcilere özel SATICI İle TEMSİLCİ menfaatleri gözetilerek
şu şekilde olacaktır.
 

a- Satış Temsilcilerimizin hangi ürünün ne kadar satılacağı hakkında satış tecrübeleri olmadığını gözeterek ürünlerin ambalajlarının açılmış, herhangi bir tahribata uğramamış şekilde ve tekrar satışını engellemeyecek durumda olması şartıyla ürünlerin size ulaştığı tarihden sonraki  60 gün içinde satılmaması durumunda bizimle irtibata geçerek Kargo Ücreti Satış Temsilcisi Tarafından Ödenerek farklı bir ürünle değişimi yada nakit olarak iadesi gerçekleştirilecektir. Form sayfasında banka hesap bilgileri istenmesi bu yüzdendir.

 
b- Lokum gibi son tüketim tarihi geçmediği halde tazeliği kısa süren ürünlerde alışverişiniz deki lokum miktarının yarısı iade olarak kabul edilir.Kargo Ücreti Satış Temsilcisi Tarafından Ödenir.
 
7- Bu sözleşmedeki kural ve şartları değiştirme hakkı SATICI ya aittir. Her hangi bir değişiklik durumunda satış Temsilcilerimize E-posta ve sms yoluyla bilgi verilecektir.
 

 

 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR